Гетманець Олександр Веніамінович - лікар-ревматолог медичного центру БМДЦ
Ревматологія — це розділ медицини, що вивчає методи лікування та профілактики захворювань суглобів і сполучної тканини. Це ураження суглобів (ревматоїдний артрит, псоріатичний артрит, остеоартроз тощо), хребта і періартикулярних м’яких тканин. Також до ревматології належить широке коло інших системних захворювань: червоний вовчак, склеродермія, міозити, остеопороз та інші. Але частіше звертаються все ж таки пацієнти з хворобами суглобів, що протікають з періодами загострення і ремісії.
У медичній практиці направлення до ревматолога отримують пацієнти зі скаргами на біль будь-якого характеру в ділянці одного або декількох суглобів. Оскільки ревматологія перебуває на стику багатьох медичних спеціальностей, то направити може будь-який лікар.
Серед головних симптомів ревматичних захворювань виділяють болі в суглобах і тканинах, що їх оточують.
Крім того, необхідно звертати увагу на зміну форми суглобів — припухлість, утруднення під час рухів, звичний або новий хрускіт, почервоніння цієї ділянки та місцеве підвищення температури.
Також може бути тривожним сигналом ранкова скутість, коли суглоби відчуваються, як налиті: важко зібрати руку в кулак, узяти горнятко, розчесатися. Легше людині стає, як правило, не раніше, ніж через 30 хвилин.
Крім проблем із суглобами, можуть турбувати зміни нігтів, висипання на тілі, проблеми з очима (увеїт) тощо.
Крім цього, показанням до відвідування лікаря-ревматолога є часті інфекційні захворювання — наприклад, ангіни, тривале підвищення температури без видимих причин.
Методи діагностики
Обов’язково виконується клінічний аналіз крові — тут нам важливий показник ШОЕ, а також біохімічний аналіз крові. Більшою мірою, за ревматичну патологію відповідає С-реактивний білок (СРБ).
Це базові показники для оцінки наявності запалення. Як правило, артрит не може протікати без підвищення ШОЕ і С-реактивного білка.
Потім необхідно оцінити показники сечової кислоти, тому що подагра — це теж поширене захворювання.
Крім цього, оцінюється наявність ревматоїдного фактора й антинуклеарних антитіл, АЦЦП.
З інструментальних використовуються такі методи дослідження, як УЗД, рентген, МРТ, денситометрія. Необхідний набір досліджень обирає лікар.
Дослідження апаратом УЗД у нашому центрі дасть змогу визначити запалення в суглобі — запальна рідина (синовіт), а також потовщення синовіальної оболонки, ушкодження зв’язок, сухожиль тощо.
Також використовується рентгенографія — один із найбільш перевірених методів. Він продовжує залишатися вельми інформативним дослідженням для діагностики ревматоїдного та псоріатичного артриту, хвороби Бехтерева тощо.
Завдяки ранній діагностиці ми можемо профілактувати та відтермінувати ускладнення. Якщо ми вчасно почали лікування, то людина довше не зіткнеться з ускладненнями. Наприклад, при хворобі Бехтєрєва, якщо пацієнт своєчасно почне за рекомендацією лікаря дотримуватися гігієни рухів, вживати підібрані препарати, то зможе уникнути деформації хребта та інвалідизації. У разі подагри за адекватного лікування та виконання рекомендацій людина рідше страждатиме від загострень. У разі запізнілого лікування ревматичне захворювання часто переходить у хронічне, з’являються деформації та системні прояви хвороби, і ми вже не можемо допомогти так, як хотіли б.
Симптоми ревматичних захворювань схожі на прояви кардіологічних, гематологічних, гастроентерологічних, онкологічних, інфекційних та інших патологій.
Хто перебуває в групі ризику щодо ревматичних захворювань?
— Має значення спадковий фактор — наявність у родичів ревматичних захворювань, наприклад, псоріазу, остеоартрозу, остеопорозу та інших.
Зазвичай багатьма людьми це ігнорується, але рекомендується перевіритися у ревматолога за наявності родичів із захворюваннями суглобів, що свідчить про спадкову схильність.
За родом діяльності в групі ризику представники професій, які відчувають навантаження на суглоби через тривале стояння на ногах, переохолодження або, навпаки, тривале перебування на сонці.
Є захворювання, за яких переважним фактором ризику є вік. Наприклад, ознаки остеоартрозу, як правило, виявляють у людей старше 50-ти років. Це пов’язано зі змінами в хрящовій тканині.
Існують захворювання, які у жінок спостерігаються частіше, ніж у чоловіків. Велику роль тут відіграє високий рівень жіночих статевих гормонів, тому на ревматоїдний артрит, склеродермію, системний червоний вовчак значно частіше хворіють жінки дітородного віку.
Але є й переважно «чоловічі» захворювання. Наприклад, більшою мірою на подагричний артрит і хворобу Бехтерєва хворіють чоловіки.
Хвороби дитячого віку займають 30% від усіх ревматологічних захворювань. У дітей, як правило, хвороба дебютує в ранньому віці — до 5-ти років. Дуже важливо відрізняти симптоми грізних ревматичних хвороб від так званого болю росту — це нормальне явище в дитячому віці, коли судини не встигають за ростом кісток і сухожиль. До поширених ювенільних хвороб можна віднести ревматоїдний артрит. Як правило, при цьому захворюванні дитина скаржиться на біль у суглобі, з’являється припухлість, обмеження рухів. І тут якраз, чим ми раніше діагностуємо, тим кращий прогноз для дитини, тому що в дітей дуже швидко хвороба переходить у хронічну стадію.