ЕЕГ, РЕГ

Багатопрофільний медико-діагностичний центр «БМДЦ» пропонує діагностику на сучасному обладнанні. Вас прийме кваліфікований лікар, уважний і відповідальний фахівець з багаторічним стажем роботи в нашому центрі — Шавкунов Дмитро Володимирович.

Час прийому та вартість дослідження можна уточнити звернувшись до реєстратури.

У нас можна отримати допомогу як дорослим, так і дітям. Результати дослідження видаються того ж дня, після проведення процедури діагностики.

ЕЕГ, або електроенцефалографія — метод, що дає змогу реєструвати електричну активність мозкової діяльності. У результаті виходить запис — електроенцефалограма, яка підсумовує електричну активність нейронів головного мозку.

Під час процедури на голові розташовують електроди таким чином, щоб відбувався запис усіх основних відділів головного мозку. За своєю суттю ЕЕГ є відображенням функціональної активності головного мозку.

Цілі проведення ЕЕГ

Електроенцефалографію активно використовують у клінічній та біологічній психіатрії для виключення або навпаки виявлення органічних уражень головного мозку:

Епілепсія;
Пухлини різної локалізації;
Порушення мозкового кровообігу гострі та хронічні;
Травми головного мозку;
Нейродегенеративні захворювання;
Метаболічні порушення головного мозку;
Оцінка функціонального стану структур і систем головного мозку;
Нейрофізіологічна оцінка психічних розладів;
Вплив психотропних препаратів.

Протипоказання до ЕЕГ

Як і до будь-якої іншої процедури є протипоказання для проведення ЕЕГ:

Судомний статус;

Психомоторне збудження пацієнта;

Порушення життєво важливих функцій.

Як роблять ЕЕГ дитині

ЕЕГ проводиться в невеликій кімнаті, куди не проникає світло і звук. У ній є стілець, кушетка, пеленальний столик і там же розташовується частина реєструвального пристрою.

Якщо малюк зовсім маленький (новонароджені та діти в перші роки життя), то під час процедури він перебуває на руках у мами або на пеленальному столику. На голову дитині надягають шапочку, яка може бути виконана з тонкої тканини або гумових джгутиків. Потім під шапочку ставлять електроди і прикріплюють до них дроти. Електроди змочують водою, фізіологічним розчином або гелем. Інші електроди (вже неактивні) за допомогою м’яких кліпс встановлюють на вушка малюка. Крім того, іноді ділянку голови під електродом ще змащують спиртом. Усі розчини та гелі абсолютно нешкідливі й легко змиваються.

У процесі самого дослідження важливо, щоб голова малюка не нахилялася вперед. Процедура проводиться між годуваннями в період денного сну і триває приблизно 20 хвилин.

Якщо дитина старша (віком від 1 до 3 років), то процедуру можна проводити в стані неспання в сидячому положенні (на стільці або на колінах у мами). Обстеження також займає 15-20 хвилин, але в цьому віці діти вже можуть виконувати різні команди, психологічні тести тощо. Наприклад, дитину попросять закрити та відкрити очі. Дітей, старших за 3 роки, просять ніби «надути кульку» — так проводять пробу на гіпервентиляцію, що дає змогу виявити приховану епілепсію та інші порушення. Усі ці та інші проби не завдають будь-якого дискомфорту і часто сприймаються дітьми легко і спокійно.

Однак щоб дослідження пройшло максимально комфортно для дитини й ефективно, до процедури необхідно підготуватися:

Напередодні проведення дослідження малюка потрібно викупати, голівка має бути чистою.
Дітям до року перед дослідженням краще не давати заснути, а погодувати бажано вже безпосередньо перед самою процедурою (так він легше засне під час ЕЕГ), а ось діти старшого віку, навпаки, мають бути ситими та відпочившими.
Постарайтеся вгадати такий час, коли дитина не буде стомлена або голодна.
Старших дітей потрібно підготувати емоційно, пояснити, куди ви йдете. Можна уявити, що це гра, що ви гратиметеся в космонавтів, надягаючи «шолом», або вигадати ще щось на кшталт цього. Правильний настрій допоможе дитині почуватися безпечно і спокійно.
Для малюків із собою рекомендується взяти пустушку або пляшечку, для дітей одного-трьох років — улюблену іграшку або книжку, які допоможуть відволіктися.

Результати ЕЕГ

За результатами проведення ЕЕГ створюється електроенцефалограма. Вона створюється в друкованому варіанті, а також обробляється в електронному. Сучасні методи обробки дають змогу отримати найточніші дані, а отже — детальнішу картинку стану активності мозку. Зазвичай результати ЕЕГ можна отримати вже в день дослідження, проте аналіз результатів і постановку остаточного діагнозу має робити дитячий невропатолог. Оскільки в маленьких дітей дуже сильно виражені індивідуальні відмінності, поняття вікової норми тут не можна вважати строго визначеним. Крім того, варто враховувати, що з часом результати ЕЕГ можуть змінюватися, оскільки дитина росте і її нервова система розвивається.

Реоэнцефалография (РЭГ) детям

Реоенцефалографію (РЕГ) іноді плутають з електроенцефалографією (ЕЕГ), оскільки обидва дослідження проводяться шляхом розміщення електродів на голові. Однак на відміну від ЕЕГ, яка вивчає активність мозку, РЕГ покликана з’ясувати стан кровотоку і судин, оцінити їхню здатність до звуження і розширення. РЕГ показує міцність судин головного мозку, їхню еластичність під час навантажень, тонус, а також є ранньою діагностикою можливих неврологічних захворювань.

Цю процедуру призначають у таких випадках:

У разі частих головних болів;
Після черепно-мозкових травм;
За наявної схильності до епілепсії;
У разі виникнення шуму у вухах; У разі вегетосудинної дистонії;
При підвищеному внутрішньочерепному тиску;
У разі гіпертензивних кризів;
А також коли потрібно з’ясувати в’язкість крові, швидкість кровотоку і перевірити схильність до інсульту або ішемії.
РЕГ, як і попередні процедури, безпечна для дітей і проводиться в будь-якому віці.

Як роблять РЕГ дитині

Для проведения процедуры ребенок ложится на кушетку на спину или занимает удобную позу сидя и закрывает глаза. На голову (в зависимости от исследуемой области) накладываются электроды, которые предварительно смазываются гелем. Основная сложность, которая возникает при проведении РЭГ у детей, это то, что ребенку сложно порой оставаться в спокойном состоянии какой-то промежуток времени. Поэтому при обследовании новорожденных и грудничков РЭГ делают в состоянии физиологического сна через 1-2 часа после кормления. По времени исследование занимает в среднем полчаса.