УЗД щитоподібної залози

Підготовка, проведення та аналіз результатів УЗД щитоподібної залози

Функционирование головного мозга, репродуктивной системы, сердца, развитие костных тканей и мышц зависят от наличия в организме тиреоидных гормонов, продуцируемых щитовидной железой. Названая так за форму, железа внутренней секреции является, действительно, важнейшим органом, регулирующим обмен веществ в организме. Поэтому любой сбой в ее работе способен привести к самым серьезным заболеваниям. Вовремя просигнализировать о намечающихся проблемах и помочь выбрать верное лечение способно ультразвуковое исследование щитовидной железы.

Можливості УЗД щитоподібної залози

Унаслідок неглибокого розташування органу та досконалості сучасних технічних засобів на ультразвуковому апараті можна розглянути всю залозу, за винятком частин, які розміщені за трахеєю або грудиною. Під час процедури сканування щитоподібної залози оцінюються такі параметри й ознаки її стану:

— Будова. У нормальному стані залоза внутрішньої секреції складається з 2 часток і перешийка, що з’єднує їх. Часто може бути присутня додаткова пірамідальна частка, розташована по середній лінії тіла від перешийка вгору або поруч із залозою. Також можуть спостерігатися незначні, завдовжки не більше сантиметра, тканинні вирости, що простягнулися від нижніх полюсів часток до рогів вилочкової залози. На професійному сленгу їх ще називають «антипірамідками». Іноді розвиток залози під час внутрішньоутробного періоду відбувається з порушеннями, унаслідок чого тканина «щитоподібної залози» не розділяється на два боки, а цілком зсувається в один із них. У цьому разі йдеться про аплазію (агенезію) однієї частки щитоподібної залози. За відсутності розвитку всієї залози лікарі діагностують повну аплазію.
— Розташування. Буває аберантним (патологічним), низьким, типовим, інколи можливе знаходження поруч з основним тілом залози ектопірованих ділянок (наприклад, трохи нижче трахеї).
— Контури. Нечіткі контури свідчать про запальне або пухлинне захворювання, чіткі — показник норми; Структура. За нормального стану структура однорідна, з характерною зернистістю. Неоднорідна структура тією чи іншою мірою сигналізує про запальні процеси.
— Розміри — для сполучного перешийка прораховується тільки товщина в передньозадньому напрямку, а для обох часток щитоподібної залози оцінюються 3 лінійні взаємно перпендикулярні розміри для отримання інформації про об’єм залози.
— Вогнищеві утворення оцінюються в разі, якщо мають місце бути вузли, кісти або кальцинати.
— Ехогенність — це тон, відтінок тканини досліджуваної залози на дисплеї.
— Наявність, будова, розмір, структура видимих лімфовузлів. За ними можна діагностувати ознаки формування пухлин (поява мікрокальцинатів, кістозної трансформації, збільшення кровотоку в тканинах лімфовузла).
— Структура і ступінь відгуку на ультразвук слинної залози, що знаходиться в привушній ділянці.
— Будова і розмір гортані та м’яких тканин шиї — проглядаються ділянки, розташовані поруч зі щитоподібною залозою.

Людська шия влаштована дуже складно, тут проходять усі найважливіші великі судини і нервові стовбури, розташовані стравохід, трахея, велика кількість лімфатичних вузлів, щитоподібна, паращитоподібна і слинна залози. Проаналізувати УЗД щитоподібної залози під силу тільки кваліфікованому фахівцеві.

Сумна статистика

Різні патології щитоподібної залози діагностують у 20% дорослого населення. У деяких районах планети цей показник — понад 50%. На появу патологічних змін у тканинах щитоподібної залози впливає погана екологічна обстановка, спадковість, нестача йоду, інтоксикації, стреси, часті інфекції, травми, супутні захворювання.

Функціонування щитоподібної залози доцільно перевіряти раз на рік. До цієї поради слід прислухатися насамперед жінкам, старшим за 35 років. Ця категорія найбільше схильна до ризику захворювань «щитовидки». Сканування дає можливість виявити проблеми на ранніх стадіях, що дає змогу провести більш успішне лікування.

Ситуації, ознаки та симптоми, за яких слід виконати профілактичне УЗД щитоподібної залози:

— планована вагітність;
— наявність спадкових захворювань щитоподібної залози та цукрового діабету;
— трудова діяльність, пов’язана зі шкідливим виробництвом;
— досягнення 40-річного віку; після прийому гормональних препаратів;
— апатія, млявість, стомлюваність, слабкість;
— підвищена нервозність, надмірна дратівливість, часті зміни настрою;
— ожиріння;
— надмірна сонливість;
— субфебрильна температура тіла (підвищена температура протягом тривалого часу в межах 37-38 o C);
— покашлювання, відчуття стороннього предмета в горлі, першіння; серцева аритмія; зміна маси тіла без видимої причини, виснаження;
— неконтрольоване тремтіння пальців рук;
— посилене випадання волосся;
— поява новоутворень, що промацуються пальцями;
— підозри на пухлину.

Крім того, УЗД використовується для контролю правильності виконання пункції щитоподібної залози. Якщо УЗД щитоподібної залози через глибоке розташування окремих відділів щитоподібної залози або інші причини не дає вичерпної інформації, призначаються додаткові обстеження, але альтернативи скануванню не існує:

— Повторна пальпація щитоподібної залози. Повною мірою ця діагностика доступна тільки фахівцеві високого рівня, надто вже суб’єктивні одержувані результати. Тому такі дані не можуть стати основою для остаточного діагнозу.
— Застосування методик, що оцінюють характер кровотоку (доплерографічних), підвищує якість інформації, дає змогу диференційовано продіагностувати різні патологічні зміни в щитоподібній залозі.
— Комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія щитоподібної залози.
— Біопсія щитоподібної залози (можуть застосовуватися терміни — тонкоголкова біопсія або пункційна біопсія). За допомогою взяття проби тканини для мікроскопічного дослідження визначають склад щитоподібної залози або вузла, що утворився в ній. Вид виявлених клітин дасть можливість зробити висновок про доброякісність утворення.
— Сцинтиграфія. Це дослідження виконується із застосуванням радіоактивних ізотопів. Призначається тільки тим, у кого попередньо виявлено вроджені аномалії розвитку щитоподібної залози, вузли, диференціально діагностовано тиреотоксикоз, щитоподібну залозу неправильно розміщено, виявлено новоутворення органа й необхідно визначити його природу.
— Термографія. Метод базується на фіксації температури тіла та окремих його ділянок в інфрачервоному випромінюванні. Подібна процедура з більшою точністю визначає природу пухлинного процесу.
— Аналізи на гормони. Ця методика дає змогу вчасно розпізнати ознаки захворювання, перевірити вироблення гормонів і функціонування ендокринних залоз.

Переваги ультразвукового дослідження щитоподібної залози полягають у тому, що це найдоступніший, найбезпечніший та найінформативніший метод діагностики, який виконують за необхідності неодноразово пацієнти будь-якого віку (зокрема, діти з перших днів життя й вагітні жінки). Не потрібна підготовка, відсутнє рентгенівське і будь-яке інше іонізуюче випромінювання.

Рівень точності УЗД щитоподібної залози вражає: виявляються неоднорідності розміром до 2-3 мм. Від 20 до 50% пацієнтів з діагностованим після пальпації одиночним вузлом виявляють після сканування додаткові вузли. Але подібна висока чутливість апаратури має і зворотний бік. «Надлишкова» діагностика здатна записати до лав хворих і здорову людину (яка має доброякісні вузли розміром до 4 мм). Тому довіряти своє обстеження слід лише досвідченим фахівцям.

Як роблять УЗД щитоподібної залози і чи потрібна підготовка до процедури

Підготовка до сканування щитоподібної залози не потрібна. Якщо раніше вже виконувалося ультразвукове дослідження залози, то слід взяти з собою його результати. Також візьміть із собою рушник. Він може знадобитися для підкладання під голову і для витирання гелю з шиї.

Процедура УЗД щитоподібної залози проходить таким чином. Пацієнт лягає на кушетку, закинувши голову. На шию, спереду, наноситься трохи прозорого гелю, що сприяє повному проходженню ультразвуку. Потім за допомогою спеціального датчика, що продукує УЗ-хвилі, проводиться саме обстеження. Сигнал відбивається від тканин залози і після цього вловлюється цим же датчиком. Повернута хвиля обробляється обчислювальною технікою і виводиться на дисплей у вигляді зображення органу в режимі онлайн.

Жодних неприємних відчуттів під час процедури пацієнт не відчуває, можливий лише невеликий дискомфорт, пов’язаний із незручним положенням шиї та голови. Літнім людям, щоб уникнути блювотного рефлексу під час натискання ультразвуковим датчиком, рекомендується виконувати процедуру натщесерце.

Результати дослідження у жінок і чоловіків: показники норми і патології

Лікар-діагност описує отримані результати в протоколі дослідження. Зазвичай час підготовки письмового висновку не перевищує 10 хвилин. У протоколі сонолог детально фіксує розміри часток і перешийка між ними, визначає об’єм щитоподібної залози, складає висновок. Також цей документ обов’язково містить у собі оцінку положення та контурів залози, показники стану структури структури тканини залози (ехогенність, однорідність структури), нормальні показники (для порівняння з визначеними у пацієнта), УЗД-опис паращитоподібних залоз і лімфовузлів щитоподібної залози, а також отримані зображення.

Зазвичай у разі норми в протоколі УЗД щитоподібної залози міститься формулювання: «Форма залози — стандартна, контури — чіткі та рівні, структура — однорідна, щільність — стандартна, вузли та кісти — відсутні, лімфовузли — не збільшені».

Розміри щитоподібної залози слугують основою для визначення її об’єму, який у жінок має бути не більшим за 18 мл, а в чоловіків — не більшим за 25 мл (дані Всесвітньої організації охорони здоров’я). Норма об’єму щитоподібної залози в дітей визначається індивідуально, враховується стать і вік дитини.

Під час УЗД щитоподібної залози можуть бути виявлені такі патології:

— Дифузно-токсичний зоб — збільшена в об’ємі заліза підвищує продукування гормонів. Характерні ознаки: підвищена збудливість, дратівливість, схуднення без видимої причини, прискорене серцебиття.
— Вузловий зоб — формування ущільнення, що легко прощупується. Різні стадії характеризуються різними симптомами, основна ознака — вузол у щитоподібній залозі, який легко пальпується.
— Гіпотиреоз — зменшена в об’ємі залоза знижує вироблення гормонів.
— Тиреоїдит — це запальне захворювання можуть викликати віруси або бактерії. Характерні ознаки: головний біль, біль у передній ділянці шиї, підвищення температури тіла.
— Кіста — утворення невеликої ділянки (вродженої чи набутої), заповненої рідиною. У разі її нагноєння з’являються болі в ділянці шиї та підвищується температура.
— Доброякісні та злоякісні пухлини — ущільнення, обмежені від навколишніх тканин (аденома), або такі, що проростають у них (онкологічні захворювання). У цьому випадку велику увагу приділяють аналізу лімфатичних вузлів. Їх збільшення може свідчити про злоякісність утворення.

УЗД щитоподібної залози є одним із найбезпечніших, найінформативніших і найдостовірніших методів, що застосовуються для оцінки розвитку патологічних процесів. Результати ультразвукового сканування та клініко-лабораторні дані зіставляє, аналізує лікар-ендокринолог, який на їхній підставі й визначає тактику лікування. Тільки цей фахівець може врахувати можливе поєднання кількох патологічних процесів у даній залозі внутрішньої секреції, наприклад, вузловий зоб і рак або вузловий зоб і аденому.