УЗД нирок, надниркових залоз, заочеревинного простору
Під час ультразвукового дослідження нирок обов’язково оцінюють стан надниркових залоз. Ці два органи, нирки і наднирники, виконують різні функції і належать до різних систем. Нирки — до сечовидільної, а наднирники — до ендокринної. Проте ці два органи анатомічно нерозривно пов’язані один з одним. Крім того, захворювання нирок і надниркових залоз нерідко поєднуються одне з одним у кожному конкретному випадку.
Показання до УЗД нирок і надниркових залоз
Запальні процеси в нирках і ниркових мисках — пієлонефрити
Каменеутворення в нирках
Крововилив у речовину нирки
Гнійні ураження нирок — піонефроз
Затримку сечі в ниркових мисках — гідронефроз
Полікістоз нирок
Вроджені аномалії будови нирок
Зміни анатомічного положення нирок, зокрема — опущення нирки (нефроптоз)
Травматичні пошкодження нирок
Доброякісні та злоякісні пухлини нирок
Доброякісні та злоякісні пухлини надниркових залоз
Недостатність функції надниркових залоз — хвороба Аддісона.
Ці стани супроводжуються такими симптомами:Біль, відчуття важкості в поперековій ділянці, в проекції нирок
Утруднене сечовипускання
Хворобливість, різі під час сечовипускання
Домішки гною в сечі
Домішки крові в сечі
Загальна слабкість, нездужання, нудота, блювота
Стрибки артеріального тиску, прискорене серцебиття
Бронзовий колір шкіри (при хворобі Аддісона).
Крім того, показаннями до УЗД нирок слугують запальні захворювання нижчих відділів сечовидільної системи — сечоводів, сечового міхура та уретри. Також УЗД показано в разі відхилень від норми, виявлених в аналізах сечі.
Методика проведення УЗД нирок і надниркових залоз
Саме по собі УЗД нирок не потребує будь-якої спеціальної підготовки. Однак якщо поряд із нирками досліджується сечовий міхур, від пацієнта безпосередньо перед дослідженням можуть вимагати випити 0,5-1 л рідини. Також не рекомендується вживати бобові, солодощі, житній хліб та інші продукти, що посилюють газоутворення. Гази в кишечнику ускладнюють візуалізацію сечового міхура.
Нирки та надниркові залози досліджуються в кількох проекціях. При цьому оцінюється їхнє положення, розміри, структура, ехогенність (прохідність для ультразвукових хвиль), наявність патологічних включень. Під час процедури від пацієнта можуть вимагати зробити серію глибоких вдихів або змінити положення тіла з метою полегшення доступу до досліджуваного органу.
Сама процедура короткочасна і безболісна. Прямих протипоказань теж немає. Щоправда, не рекомендується здійснювати УЗД раніше, ніж через добу після рентгендослідження нирок із контрастуванням. Отримані при цьому дані не інформативні.