УЗД печінки

Помимо основных методов исследования, которые и по сей день обязательны(как осмотр, так ощупывание) сегодня доступен еще один малоинвазивный и информативный метод обследования — УЗИ печени.

Які позитивні моменти у цього підходу:

— Комфортність виконання — пацієнту достатньо лягти на кушетку. Маніпуляція не пов’язана з уколами та іншими неприємними діями.

— Легкість і безпека для пацієнта. Це не тест на фізичну витривалість — дана процедура підходить усім віковим групам, навіть вагітним і дітям! Жодних зусиль докладати обстежуваному не потрібно. Усе робить лікар-діагност.

— Простота підготовки. Для максимальної ефективності обстеження бажано за 12-24 години виключити їжу, яка посилює газоутворення в кишечнику. Але в екстрених ситуаціях можливо провести обстеження і без підготовки.

Одразу слід визнати, що ультразвукові хвилі, проходячи через тканини органу, не дають змоги «побачити все» — вони лише дають змогу виявити місця, ехогенність яких відрізняється від нормальної. Тобто, якщо ця ділянка більш (менш) щільна, ніж нормальна тканина, присутня в цьому місці, то на екрані приладу буде щось видно. Хоча бувають випадки, коли в жовчному міхурі є камені (їх знаходять під час операції), але УЗД печінки їх не виявило! Просто тому, що ехогенність каменів і жовчі була однакова, вони виявилися невидимими для цього методу обстеження.

В організмі людини печінка виконує найважливішу функцію. Вона нейтралізує токсичні речовини, що надходять у наш організм, а також здійснює синтез біологічно активних речовин, виділяє жовч.

У разі якщо клітини печінки уражені вірусами, порушується кровообіг, камені заважають відтоку жовчі, то робота цього органу порушується.

Показання до процедури:

— травма черевної порожнини;

— профілактичний огляд;

— результати аналізів, що вказують на ураження печінки;

— підозра на абсцес;

— допомога в підборі гормональної контрацепції;

— підозри на злоякісні та доброякісні новоутворення;

— контроль за перебігом хвороби та лікування;

— діагностика кількості та локалізації метастазів;

— гінекологічні захворювання.

Підготовка до УЗД печінки

Процедура проводится в основном утром натощак, либо после обеда, но только после 6-8 часов воздержания от пищи. В срочных и экстренных ситуациях УЗИ делается в любое время без подготовки.

Чтобы уменьшить помехи при исследовании, которые вызваны наличием в кишечнике газа, рекомендуется на этапе подготовки к УЗИ печени за несколько дней до процедуры соблюдать безшлаковую диету — ограничить потребление клетчатки и исключить продукты, усиливающие в кишечнике газообразование (фасоль, газированные напитки, горох, свежие овощи и фрукты, капуста, молоко и т.п.).

У полных людей УЗИ может быть затруднено, поэтому им рекомендована очистительная клизма за сутки до диагностики. Для оценки функции печени следует провести УЗИ натощак и после завтрака.

УЗД печінки допомагає виявити:

— цироз;

— стеатоз;

— гострий і хронічний гепатити;

— портальну гіпертензію;

— онкологічні захворювання;

-кальцинати;

— синдром Бадд-Кіарі;

— кісти і кістозні утворення;

— гепатоми;

— гемангіоми.

УЗД дає достовірну оцінку роботи печінки, дає змогу виявити зміни в жовчному міхурі. За допомогою такої діагностики лікар визначає розміри судин печінки, її структуру і зміни, а також проводить аналіз відхилень її параметрів від норми.